Peygamber Dönemi Görülen Rüyalar ve Yorumları

Peygamberin rüyaları, bazen tamamen dünyevi şeylerle ilgili olurdu. Kendisinden önceki peygamber Hz. İsa’yı rüyasında gördüğüyle ilgili rivayetler vardır, bunlara göre Isa, Kâbe’yi tavaf etmektedir ve bir insanın olabileceğin en muhteşem güzelliğe sahiptir.  İslami rüya tabirleri nde Muhammed’in, en yüksek melekler mevkii olan mel’ei a’lâ’daki bir tartışmayı rüyasında gördüğü de rivayet edilir (ancak Kuran, onun, oradaki tartışmaları bilmediğini belirtir: Sâd Suresi, 69. ayet). Bir rüyasında, mel’ei a’ladaki melekler ona, günahlardan nasıl aranılacağım ve manevi olgunluğa nasıl ulaşılacağını ayrıntılı biçimde açıklamışlardır.

Bir başka islami rüya tabirlerinde Muhammed, Bedir Savaşı öncesinde bir rüya yoluyla cesaretlendirildiği gibi, Uhud Savaşı’ndan (626) önce de rüyasında, bir deveye bindiğini, deveyi bir koçun izlediğini ve kılıcının kırık olduğunu görmüştür. Bu, onun düşman ordusunun komutanlarından birini öldüreceği, ama kendi akrabalarından birini de kaybedeceği şeklinde yorumlanmıştır. Gerçekten de amcası Hamza bu savaşta şehit düşmüştür.

Peygamberin, kırmızıbeyaz ve siyah koyunlar gördüğü bir rüya ise, Arapların ve Arap olmayanların İslam’a geçeceğini işaret etmiştir: Siyah koyunlar Arapları, kırmızıbeyaz koyunlar Arap olmayanları simgelemektedir.  Onun, gelecekteki halifelerini gördüğü kimi rüyalar rivayet edilir, aynı zamanda islami rüya tabirlerinde özel hayatıyla ilgili rüyalar da vardır. Çocuk denecek yaştaki müstakbel karısı Ayşe, iki kez, ipekten giysilere bürünmüş bir meleğin kucağında taşıdığı küçük bir çocuk olarak rüyasına girmiştir.  Son olarak, ezan geleneğinin de bir rüyadan yola çıkılarak başlatılmış olduğunu hatırlatalım!